Плетіння: соломка, комиш, рогіз

Категорії розділу
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Крисні статті

Плетиво корінням дерев
Спіральне плетіння

 У змішаному лісі або хвойному лісі часто можна зустріти вивернуті з корінням дерева - виворотная. Зазвичай їх багато на галявинах або ближче до узлісся - тут є де розгулятися бурі. Більше за інших страждають від шквальних вітрів їли, у яких коріння залягають неглибоко.

Придивіться, і по краю лунки, що залишилася від вивернутого кореневища, ви побачите стирчали кінці ялинових коренів. Інколи досить злегка потягнути - і на поверхні виявиться довгий і тонкий, схожий на мотузку корінь. Деякі з ялинових коренів мають довжину до десяти метрів.

Коріння ялини, сосни, кедра, ялиці надзвичайно гнучкі. Свіжий корінь легко зав'язати вузлом, не побоюючись зламати його. Висихаючи, він стає пружним і міцним, а глянсувата поверхню очищеного кореня надзвичайно красива. Тому селянські умільці не обійшли коріння своєю увагою. Якщо від плетеного посудини була потрібна висока міцність, його плели з коріння хвойних дерев. Різне начиння з них - Солониці, крупеніци, кошики - називали корневушкамі. При виготовленням Корнєву-шек застосовували особливу техніку плетіння - спіральну. Укладаючи спіральними витками більш товстий корінь - основу, послідовно обвивали виток за витком тонким коренем - опліткою.

Кореневушки, виконані в техніці спірального плетіння, можна розділити на три основних види, що відрізняються не тільки фактурою плетіння, але також міцністю і щільністю.

До першого виду відносяться корневушкі, фактура яких утворена паралельними рядами спіралі, а ряди обплетення рідкісні і розташовані на значній відстані один від одного. Сплести такі корневушкі можна досить швидко, але вони нещільні й неміцні. У них можна зберігати велике зерно, горох, горіхи, цукерки.

До другого виду можна віднести корневушкі, фактура яких утворена приблизно однаковим співвідношенням обплетення і спіралі. Ці корневушкі набагато щільніше і міцніше перших, в них можна зберігати навіть борошно. Але на виготовлення таких судин йде значно більше часу і матеріалів.

Поверхня корневушек третього виду нагадує тканину. Обплітальних стрічки настільки щільно підігнані один до одного, що майже повністю закривають спіраль. І хоча на виготовлення таких корневушек йде більше матеріалу і часу, зате вони виходять незвичайно міцними, а щільність плетіння настільки висока, що в інші судини можна сміливо наливати воду. Набрякла від вологи деревина кореня щільно закриває дрібні щілини. Зрозуміло, такі корневушкі можуть плести тільки досвідчені майстри з добірного матеріалу.

У сучасних виробах деякі майстри поєднують кореневе плетіння з іншими матеріалами, наприклад з берестою.

Якщо ви вирішили освоїти досить просту, але вимагає великого терпіння техніку плетіння з коріння, насамперед запасіться необхідними матеріалами. При цьому завжди пам'ятайте, що не можна викопувати коріння живого дерева. Заготовляти коріння можна тільки на лісосіках, Корчівка, навколо пнів і виворотная.

Вирушаючи в ліс, захопіть з собою невелику лопатку, ніж і гачок з товстого дроту. Якщо не попадеться виворотень, відшукайте на лісосіці ялиновий пень і, відступивши від нього на кілька метрів, викопайте невеличку канавку. У ній ви побачите відразу декілька перехресних коренів, проходять на різних рівнях. Підчепивши гачком верхній, потягніть його на себе. Якщо грунт у лісі пухка, корінь буде легко вивільнятися. Там, де їли росли на важких глинистих грунтах, коріння легше викопувати після невеликого дощу. Коли корінь повністю опиниться на поверхні, обріжте його і приступайте до видалення наступного.

Не завжди верхній корінь витягується з грунту легко і швидко. На якійсь ділянці він може піти вглиб, і, щоб його звільнити, потрібно перерізати інші корені. Краще такий корінь на час залишити і приступити до витягання наступного.

Зібрані корені обтрусіть від землі, потім зв'яжіть пучком і промийте в річці або в ставку.

Удома коріння краще відразу ж очистити від кори. Після цього вони стають набагато тонше. Товсті корені розщепніть на дві, три або чотири частини. Потім розсортуйте коріння і, поки вони не втратили гнучкість, Змотайте в мотки. Зберігати коріння в сухому приміщенні можна скільки завгодно.

Народні майстри ніколи не малювали ескізів своїх виробів, а плели свої корневушкі «як краса і міра скажуть». Але такий підхід в роботі доступний тільки дуже досвідченим майстрам, а початківцю потрібно розробити форму і пропорції виробу.

Відібрані мотки коренів опустіть в гарячу воду. Через кілька хвилин вимочені і розпарені коріння стануть гнучкими й еластичними. Вийміть їх з води і загорніть у вологу ганчірку.

Перш ніж приступити до плетіння, зверніть увагу на одну закономірність. Яким би товстим корінь не був у підстави, поступово діаметр його зменшується до вершини, і на протилежному кінці корінь стає дуже тонким. Як уже зазначалося, це явище, характерне і для стовбура, і для гілок, називають сбежістих. Її потрібно враховувати, особливо при плетінні дна. Заплітати його потрібно починати з тонких кінців.

Дно корневушкі може бути овальним або круглим. Заплітаючи тая овальне дно, зігніть кінчик основи цілісного круглого корінця, як показано на малюнку. Від довжини загнутого кінця залежатимуть пропорції овального дна. Отриману петлю обплетені кілька разів, потім зігніть основу і обмотайте частина витка опліткою. Просунути оплетку між щільно притиснутими корінням майже неможливо без спеціального дерев'яного шила. Перед кожним протягуванням обплетення щілину між двома рядами основи потрібно розширювати шилом. Шило потрібно вирізати з твердої деревини бука, яблуні, груші, дуба або самшиту. М'яку деревину застосовувати не слід, - стикаючись з вологою деревиною коренів, кінчик шила размочаливается і швидко приходить в непридатність. Щоб шило було більш міцним і не боялося вологи, просочіть його два-три рази гарячою оліфою. Шило при роботі слід постійно тримати в правій руці.

Початок плетіння дна - найбільш складна частина роботи, але, як тільки будуть сплетені п'ять-шість витків спіралі, справа піде більш споро.

Декоративний килимок із соломи та спосіб плетіння деталі коврика за допомогою човника

Через якийсь час корінець основи або обплетення скінчаться, їх потрібно вміти наростити новими корінцями. Якщо раніше скінчився корінець основи, зріжте ножем його кінець під кутом приблизно 30 ° до середини. Під тим же кутом зріжте ножем кінець нового кореня. Поєднавши зрізи коренів, притисніть їх опліткою і продовжуйте плести далі.

Якщо ж скінчиться стрічка-оплетка, нову оплетку просуньте в щілину між витками основи поруч з кінцем старої і продовжуйте плетіння в звичайній послідовності.

Отримавши дно необхідного діаметра, починайте виплітати стінки корневушкі. Якщо у посудини форма строго циліндрична, то, поступово обплітаючи один виток за іншим, стежте, щоб витки були однаковими. Якщо форма стінок посудини більш складна, її отримують, збільшуючи або зменшуючи діаметр кожної наступної спіралі. У великих судин спіралі можна робити із заготовлених заздалегідь вербових прутів.

Закінчуючи плетення стінок, зріжте останній виток під гострим кутом, поступово звівши кінець кореня на немає. Потім, не зупиняючись, обплітаючи щільними рядами край корневушкі. Це завершальна стадія, і після неї посудину можна вважати готовим. Якщо ж до нього покладена кришка, то її плетіть точно так само, як і посудину, тільки не забувайте приміряти її до корневушке.

До цих пір мова йшла про корневушках, але спіральне плетіння пов'язано не тільки з ними. У різних місцях нашої країни народні умільці застосовують для спірального плетіння самі різні матеріали.

Багато красивих виробів можна сплести зі звичайної соломи культурних і дикорослих злаків. Джгути із соломи можна обплітати самими різними матеріалами, що мають гарну гнучкість і міцність: мачулою, вербовою корою, берестом, конопляними і лляними нитками.

Солома жита і пшениці має красивий латунний відтінок, а солома дикорослих злаків - сріблястий. Дикорослі злаки потрібно заготовлювати в розпал літа або восени. На луках, пасовищах і на узліссях завжди можна зустріти мятлик, луговий лисохвіст, Луговик або щучку, трясунка. Навіть непроханий гість наших полів і городів - всім відомий бур'ян пирій - теж придатний для спірального плетіння.

Зріжте рослини, зв'яжіть їх у снопи і висушіть під навісом. Стебло будь-якого злаку розділений вузлами. Ділянки стебла між ними називають міжвузлями. Для спірального плетіння придатні тільки найдовші міжвузля, розташовані зазвичай ближче до вершини. Зрізавши ножицями вузлики, залийте солому гарячою водою і розпарювала її протягом декількох хвилин. Як тільки вона стане гнучкою, вийміть її з води і загорніть у вологу ганчірку.

Для спірального плетіння застосовують і солом'яний джгут. Для дрібних виробів джгут беруть тонше, для великих - товщі, але в одному виробі джгут повинен мати постійну товщину. Щоб добитися цього, умільці застосовують трубки відповідного розміру. Їх можна виготовити з жерсті, але можна і вирізати з гілки бузини або з стебла трубчастих рослин - дягеля, борщівника. Недоліком останніх є те, що вони бояться вологи і можуть тріснути, тому їх необхідно виварити в льняному маслі або натуральній оліфі. Для міцності можна надіти на трубки невеликі обручі з дроту. Бляшану трубку потрібно зробити злегка конічної, а дерев'яну рассверлить на конус, щоб один отвір було дещо більше іншого.

Якщо ви вирішили обплітати солом'яні джгути лляними або конопляними нитками, потрібно з твердої деревини бука, берези чи груші вирізати спеціальний човник. На човник намотується великий запас ниток, і це дає можливість обплітати солом'яний джгут безперервно.

Техніка спірального плетіння з соломи досить проста, але вимагає вправності, яка виробляється тільки в процесі тривалої і наполегливої ​​роботи. Спробуйте для початку виготовити невеликий декоративний килимок, що складається з сплетених окремо частин - кіл і квадратів.

Пучок вологої соломи вкладете в трубку. Джгут повинен бути щільним, але вільно просуватися в трубці. Потім загніть кінець джгута і, поступово загортаючи, починайте обплітати його по спіралі ниткою, заправленої в човник. Щоб джгут в плетінні був більш щільним, постійно злегка скручуйте в одну сторону, а щоб він був безперервним, під час плетіння з широкої частини трубки підставляйте все нові соломини.

Якщо ви досить добре освоїли всі прийоми спірального плетіння з різними матеріалами, то, використовуючи цю цікаву техніку, зможете придумати і виготовити безліч корисних і красивих речей.
Категорія: Крисні статті | Додав: AmeLi (16.12.2012)
Переглядів: 2371 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: