Плетіння: соломка, комиш, рогіз

Категорії розділу
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Крисні статті

Заготівля сировини для плетіння (комиш, рогіз)
Заготівля комишу і ситника здійснюється в червні, липні або у вересні. Із-за ламкості стебел доцільно заготовляти їх невеликими пучками. Зріз стебел повинен бути рівним і чистим. Заготовлені стебла перед зберіганням потрібно просушити в природних умовах, розкидавши, наприклад, на горищі, або розвісивши пучками під навісом, щоб не піддавати їх дії сонячних променів: від сонця стебла тьмяніють, втрачають природний колір, стають дуже ламкими і непридатними для подальшої обробки. Не можна зберігати стебла в поліетиленових мішках, вони покриваються чорними плямами, втрачають свої виробничі властивості. Під час роботи стебла необхідно залишати загорнутими в мокру тканину не більш як на добу, інакше вони втратять гарний колір.
Перед початком роботи стебла слід розсортувати за розмірами. В сухому стані вони можуть легко ламатися, тому з ними слід поводитися особливо обережно.
Щоб підготувати стебла до роботи, їх витримують у воді протягом 50-60 хвилин. Потім зволожені стебла загортають у вологу тканину і витримають у такому стані близько 2...З годин.
Тканина повинна бути досить цупкою, щоб утримувати певну кількість вологи. Для цього краще використати стару байкову ковдру. Не слід вимочувати стебла надто довго, оскільки вони дадуть значну усадку після того, як виріб буде готовий. Підготовлені до роботи стебла, беруть із пучка тільки по декілька штук (щоб вони не встигали висихати).
Кожне стебло витирають мокрою ганчіркою, щоб позбутися повітря і залишків води, а також для його очистки. Крім цього, необхідно обірвати тоненькі і слабкі кінці.
Початок заготівлі рогозу визначають за дозріванням стебел. Практично, це період з другої половини серпня до жовтня. В цей час рогіз еластичний, гнучкий, міцний. Стиглість стебел визначають за зміною зовнішніх ознак: листки тьмяніють, а їх верхівки жовтіють. Для більш точного визначення часу заготівлі слід зрізати декілька стебел і залишати їх на відкритому повітрі. Через добу оглядають їх поперечний розріз. Якщо він рівний можна розпочинати заготівлю на цій ділянці. В більшості випадків до моменту заготівлі стебла ще знаходяться у воді, а зрізувати потрібно якомога нижче (5...10 см від кореневища). Цю операцію виконують спеціальними серповидними різаками або вкороченими косами. Зрізані стебла очищають і вибраковують. Стебла розкладають на тимчасовому помості, який влаштовують в місцях заготівлі так, щоб під ним була вода. Поміст інколи роблять із стебел рогозу, який росте (нахиляють над водою і зв'язують верхівки). В таких умовах просушування триває від 6-7 днів до 2-3 тижнів, після чого стебла зв'язують у снопи масою 15 кг і обхватом перев'язу 1. метр і ставлять на суходолі в "козли", де досушують до вологості 18 %. Потім снопи складають в скирти для довготривалого зберігання, При зберіганні не можна допускати, щоб в середину скирти потрапила вода. Для цього скирти встановлюють на підвищенні і обкопують.
Перед використанням стебла, рогозу піддають лущенню і сортуванню. В результаті лущення стебла роз'єднують і одержують окремо листя і серцевину. Найбільш цінним є листя і серцевина середньої частини стебла, з яких плетуть художні вироби. Лущення виконують послідовно, відділяючи спочатку верхні листки, а потім ближчі до серцевини, не допускаючи згинів та переломів.
Прийнято стебла умовно ділити на чотири сорти: серцевина і перший від неї листок -1 сорт; наступні 2 листки - II сорт; третій і четвертий листки - III сорт; всі інші - IV сорт.
Розсортовані листки рогозу зв'язують у пучки і зберігають у сухому місці. Перед початком плетіння товсте листя рогозу ділять навпіл. Увесь підготовлений до плетіння матеріал, так само як комиш і ситник, зволожують, що збільшує його еластичність.
Як правило для виготовлення виробів використовують сировину природного кольору без відбілювання. Якщо необхідно отримати більш світлий тон, стебла і листя відбілюють перекисом водню. Для цього кип'ятять рогіз протягом двох годин в 10%-му розчині перекису гідрогену з додаванням 2-%-ного силікату натрію. Розчин для відбілювання повинен бути попередньо підігрітий до 60 градусів.
Після відбілювання їх потрібно промити в гарячій воді протягом 10 хвилин.
Можна відбілювати сировину за допомогою хлорного вапна (100 г на 900 г води), розчин старанно перемішують протягом 2...З хвилин, потім виливають в емальовану посудину. Сировину закладають до повного занурення, посудину щільно закривають кришкою. Температура відбілюю чого розчину має становити ЗО...40 градусів. Час знаходження сировини у відбілюючому розчині 4-6 годин. Відбілені стебла промивають проточною водою протягом 10 хвилин.
При роботі з барвниками потрібно дотримуватись правил безпеки: працювати в гумових рукавичках в провітрюваному приміщенні.
Для одержання елементів декору, стебла і листя фарбують аніліновим барвником. Розчин готують з розрахунку 5 г барвника на один літр води. В нього додають 2 г оцтової кислоти і один грам повареної солі. Розчин нагрівають до кипіння, занурюють в нього листя і стебла, кип'ятять протягом 20 хвилин, промивають в проточній воді і сушать.



Категорія: Крисні статті | Додав: AmeLi (02.12.2011)
Переглядів: 2273 | Коментарі: 1 | Теги: підготовка комишу до роботи, заготівля рогозу, заготівля комишу | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: